Loading page icon iDESCU

Dzień Otwartych Domów Przysłupowych

trójstronne święto drewnianej architektury ludowej.

Od 20 lat zawsze w ostatnią niedzielę maja równolegle po polskiej, czeskiej i niemieckiej stronie, zgłoszone przez właścicieli domy przysłupowe otwarte są do zwiedzania. Domy te można zwiedzać w godzinach od 12.00 -18.00. Święto to służy popularyzacji wiedzy o drewnianej architekturze ludowej. Każdorazowo w całej krainie jest otwartych od 150-200 budynków. Strona polska od lat bierze czynny udział w tym wydarzeniu, koordynatorem tych działań jest Stowarzyszenie DOM KOŁODZIEJA.

Z roku na rok przybywa świadomych właścicieli domów przysłupowych, którzy decydują się otworzyć swoje domy i podzielić swoimi doświadczeniami. Każdego roku po polskiej stronie przybywa świadomych uczestników wydarzenia. Najbardziej cieszy udział tych którzy zgłaszają się po raz pierwszy, ale doceniamy również tych którzy są z nami od lat. Każdy z domów to oddzielna księga pisana doświadczeniem mieszkańców.

Warto skorzystać z okazji wybrać się i zajrzeć do środka by przekonać się, że w tych domach można godnie żyć, pracować realizować pasje i marzenia. Tego dnia dumni gospodarze oprowadzają gości, częstują specjałami i dzielą się wiedzą jak te domy remontować lub budować na nowo. Od nich można posiąść wiedzę na temat skutecznej aplikacji po środki zewnętrzne na remont takich domów i dostać kontakt na dobrych rzemieślników.

Najczęściej formuła święta przewiduje zwiedzanie:

  • indywidualne – poprzedzone jest najczęściej wnikliwym wyszukaniem miejsc, które pozwolą zwiedzić własnym środkiem transportu: samochodem, rowerem jak najwięcej domów.
  • zbiorowe – w postaci jednodniowych wycieczek autokarowych (jedna trasa międzynarodowa na trójstyku PL/CZ/DE, druga krajowa). Jest zorganizowaną formą aktywności turystycznej. Trasa jest przygotowana wcześniej i uczestnicy z góry znają miejsca zwiedzania.

Poprzez portale społecznościowe www.umgebineland.de oraz https://www.facebook.com/groups/domyprzyslupowe1, www.dom-kolodzieja.pl
dostępny będzie wykaz domów otwartych do zwiedzania po polskiej, czeskiej i niemieckiej stronie.

Tradycyjnie partner niemiecki Stiftung Umgebindehaus przygotowuje trójstronną publikację wszystkich zgłoszonych domów.
Stowarzyszenie DOM KOŁODZIEJA tradycyjnie przygotuje ulotkę dotyczącą strony polskiej i plakaty. Materiały promocyjne są dystrybuowane przez członków Stowarzyszenia

Wykaz zgłoszonych domów do zwiedzania


2006

Bogatynia,
3 gospodarstwa prywatne,
Towarzystwo Miłośników ziemi Bogatyńskiej – Henryk Nawrocki, Dorota Wilczyńska

Sulików,
Plac Wolności 29,
Dariusz Gwiazda – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie

Wolimierz,
Wolimierz 155, Wolimierz 53 (w trakcie remontu), Wolimierz 126 (Oskar Bielecki),
Tadeusz W. Drwal

Zgorzelec,
„Dom Kołodzieja” Zgorzelec ul. Aleje Lipowe ( dz.5/10),
Elżbieta Lech - Gotthardt


2013


2015


2016


2017


2018


2019


2020


2021


2022


2023