Dzień Otwartych Domów Przysłupowych
trójstronne święto drewnianej architektury ludowej.
Od 20 lat zawsze w ostatnią niedzielę maja równolegle po polskiej, czeskiej i niemieckiej stronie, zgłoszone przez właścicieli domy przysłupowe otwarte są do zwiedzania. Domy te można zwiedzać w godzinach od 12.00 -18.00. Święto to służy popularyzacji wiedzy o drewnianej architekturze ludowej. Każdorazowo w całej krainie jest otwartych od 150-200 budynków. Strona polska od lat bierze czynny udział w tym wydarzeniu, koordynatorem tych działań jest Stowarzyszenie DOM KOŁODZIEJA.
Z roku na rok przybywa świadomych właścicieli domów przysłupowych, którzy decydują się otworzyć swoje domy i podzielić swoimi doświadczeniami. Każdego roku po polskiej stronie przybywa świadomych uczestników wydarzenia. Najbardziej cieszy udział tych którzy zgłaszają się po raz pierwszy, ale doceniamy również tych którzy są z nami od lat. Każdy z domów to oddzielna księga pisana doświadczeniem mieszkańców.
Warto skorzystać z okazji wybrać się i zajrzeć do środka by przekonać się, że w tych domach można godnie żyć, pracować realizować pasje i marzenia. Tego dnia dumni gospodarze oprowadzają gości, częstują specjałami i dzielą się wiedzą jak te domy remontować lub budować na nowo. Od nich można posiąść wiedzę na temat skutecznej aplikacji po środki zewnętrzne na remont takich domów i dostać kontakt na dobrych rzemieślników.
Najczęściej formuła święta przewiduje zwiedzanie:
- indywidualne – poprzedzone jest najczęściej wnikliwym wyszukaniem miejsc, które pozwolą zwiedzić własnym środkiem transportu: samochodem, rowerem jak najwięcej domów.
- zbiorowe – w postaci jednodniowych wycieczek autokarowych (jedna trasa międzynarodowa na trójstyku PL/CZ/DE, druga krajowa). Jest zorganizowaną formą aktywności turystycznej. Trasa jest przygotowana wcześniej i uczestnicy z góry znają miejsca zwiedzania.
Poprzez portale społecznościowe www.umgebineland.de oraz https://www.facebook.com/groups/domyprzyslupowe1, www.dom-kolodzieja.pl
dostępny będzie wykaz domów otwartych do zwiedzania po polskiej, czeskiej i niemieckiej stronie.
Tradycyjnie partner niemiecki Stiftung Umgebindehaus przygotowuje trójstronną publikację wszystkich zgłoszonych domów.
Stowarzyszenie DOM KOŁODZIEJA tradycyjnie przygotuje ulotkę dotyczącą strony polskiej i plakaty. Materiały promocyjne są dystrybuowane przez członków Stowarzyszenia
Wykaz zgłoszonych domów do zwiedzania
2006
Bogatynia,
3 gospodarstwa prywatne,
Towarzystwo Miłośników ziemi Bogatyńskiej – Henryk Nawrocki, Dorota Wilczyńska
Sulików,
Plac Wolności 29,
Dariusz Gwiazda – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Sulikowie
Wolimierz,
Wolimierz 155, Wolimierz 53 (w trakcie remontu), Wolimierz 126 (Oskar Bielecki),
Tadeusz W. Drwal
Zgorzelec,
„Dom Kołodzieja” Zgorzelec ul. Aleje Lipowe ( dz.5/10),
Elżbieta Lech - Gotthardt
2013
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023